ریکی

ريكي (Rei-Ki  ) يك روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تكنيك درماني مي باشد كه در آن انرژي شفابخش از طريق دستها به بدن و حوزه انرژی خود فرد و یا به شخصي كه دریافت کننده معالجه مي باشد هدايت مي شود .ريكي از نظر احساسي و معنوي در بدن تعادل ايجاد مي كند واين قابليت موجب مي شود كه بدن به صورت طبيعي بتواند خود را درمان كند.
نام ريكي در اصل ژاپني مي باشد و مشتق از دو كلمه ري(Rei) به معني آگاهی و انرژی كيهاني و كي(Ki) به معني آگاهی و انرژي فردی است. كي در واقع همان انرژي حياتي و معادل چي(Chi) در پزشكي سنتي چين يا پرانا در طب سنتی هند (آيورودا) است .كساني كه از ريكي استفاده مي كنند مي پندارند كه اين انرژي،  بطورآگاهانه بر تمام سطوح زندگي تاثير می گذارد و بدين ترتيب، جنبه ای کل نگر دارد.

تاریخچه ریکی چیست؟

 خاستگاه و سرچشمه  ريكي هنوز كاملا مشخص نيست ولي اينگونه استنباط مي شود كه از تجارب درماني  مربوط به راهبان قديمي در تبت سرچشمه گرفته است. ريكي در سالهای اوليه قرن بيستم در ژاپن توسط استاد ميكائو اسوئي – اديب روحاني و مدرسي كه علم شفا را درژاپن و تبت آموخته بود- معرفي شد.

درمان ريكي به عنوان سبک اسويي ناميده شد و بسط و گسترش پيدا كرد و امروزه به وسيله جمع كثيري به عنوان پايه و اساس معالجات  انرژی در نظر گرفته شده است. سيستم اسويي در سال ۱۹۳۰ توسط خانم هاوايو تاكاتا( ژاپني – آمريكايي) كه استادي ريكي را از یکی ازشاگردان استاد اسويي به نام دکتر هایاشی دريافت كرده بود  به هاوايي برده شد.پس از تدريس ريكي براي چند سال او اين شیوه دستیابی به تعادل را را در سال ۱۹۷۰ در قاره آمريكا گسترش داد.

یک جلسه درمانی ریکی به چه صورت است؟

طرفداران ريكي بر اين عقيده اند كه وقتي ” كي ” شخصي مسدود مي گردد ، بيماري مي تواند پيشرفت كند.هنگامی که شخص ريكي دهنده دستان خود را به آرامي بر روي بدن شخص یا بافاصله از بدن او قرار مي دهد ، كمك مي كند تا انسدادهای انرژی حیاتی برطرف شده و به انرژي شفابخش اجازه داده شود تا آزادانه در بدن شخص حركت كند.تعدادي از محققين معتقدند كه اين حالت عميق آرامش و تمدد اعصاب در حین و بعد از جلسه ريكي مربوط به رها سازي آندروفينها (واسطه شیمیائی طبيعي ضد درد)در بدن مي باشد .
كساني كه تحت معالجه با ريكي قرار گرفته اند ، اظهارمی دارند كه ريكي ذهن را پاک و شفاف و حواس مربوط به آگاهي را قدرتمندتر مي كند. همچنین با كمك كردن به افراد براي آزاد سازي احساسات محصور شده باعث آزادسازي استرسي  می شود که خود موجب بيماري بوده است .

دريافت ريكي موجب حسی لطيف و آرامش بخش مي شود ( بسياري از افراد حتي در زمان دریافت ریکی به خواب می روند).از آنجا که ریکی در اصل يك رویکرد تعادل بخشی معنوي مي باشد ،شايد پیش از آغاز جلسه، شخص ارائه دهنده ریکی  ترجيح دهد كه مدتي را در سكوت و مديتيشن بگذراند و در مورد اين جریان سیال كيهاني كه به سمت فرد انتقال مي يابد تفكر كند .فرايند ایجاد تعادل و آرامش، به صورت دو طرفه هم براي ارائه دهنده ريكي و هم برای گيرنده ريكي قابل لمس است و معالجه گر اغلب بعد از جلسه احساس شارژ شدن و همچنين شادابي در خود دارد.

معمولا در خلال انجام ريكي  لباس كامل مي پوشيد و در يك اتاق راحت و گرم بر روي صندلی یا تخت ماساژ قرار مي گيريد.شايد شخص درمانگر در ابتدا با حركت دست در فاصله چند سانتی متری ، بدن شما را اسكن كند تا از محل دقيق نقاط انسداد انرژي آگاه شود. يك درمانگر خوب كسي است كه به آساني با احساس دستهايش ( احساس گرما يا ضربان) در هنگام قرار گرفتن در محل هاي انسداد، آنها را تشخيص دهد.هر نقطه اي كه در آن انسداد انرژي باشد محل تمركز درمان مي باشد.
خواه انسداد انرژي موجود باشد يا نباشد، درمانگر به آهستگي و با اسلوبی خاص با نگاه داشتن دست بر روی نقاط مختلف بدن شامل سر و گردن ، گلو ، قفسه سینه ،شكم ، پاها و پشت تنه كار درمان را آغاز مي كند.اين لمس ملايم و یا نگهداشتن دست با فاصله از بدن بیمار در هر نقطه از ۳ تا ۵ دقيقه (براي نقاط داراي اشكال حتی گاهی تا ۲۰ دقيقه)تا ماداميكه انرژي جاري است نگهداشته مي شود

.
ريكي نبايد به عنوان یک روش جايگزين طب رايج استفاده شود.به هر صورت تعداد زيادي از درمانگران و بيماران اين معالجه را يك درمان الحاقي موثر براي رهايي ازدرد و بیماریهای مزمن يافته اند.يك مطالعه مختصر نشان داده است كه ريكي يك درمان کمکی موثر براي كاهش درد با تاثیری مشابه با مواد تسكين دهنده درد شبه مخدر مي باشد.
به علت اينكه درمان بدون لمس  هم در ريكي انجام مي شود  ، در مواردي كه لمس بدن بيمار ممكن است دردآور باشد (مانند سوختگي هاي شديد يا مرحله بهبود بعد از جراحي )یا بنا به ملاحظات شرعی از تماس دست با بدن فرد دریافت کننده ریکی پرهیز گردد ، ريكي مي تواند بسیار كمك كننده باشد.
با پاکسازی محل هاي  دچارانسداد و كمك به اينكه شخص احساس كند كه قويتر، پر انرزی تر و آرامتر شده است مي توانيم شخص را از فشارهاي عصبي و ديگر مشكلات روانی رها كنيم.همچنين مشخص شده كه براي كاهش فشار  روانی بیمارانی كه در حال معالجه بيماريهاي سرطان و ايدز هستند، بسیار موثر مي باشد.

آموزش ریکی شامل چه مراحلی است؟

بطور معمول آموزش در ريكي شامل سه مرحله مي باشد.شما مي توانيد از مرحله يك تامراحل بعدي با توجه به رشد دروني خودتان ترقي داشته باشيد
مرحله اول ريكي معمولا دريك سمينار در دو روز آخر هفته برگزار مي شود كه در آن تاريخچه ريكي تدريس     مي شود و همسويي با انرژي شفا بخش نيز صورت مي گيرد.اين مرحله شامل دريافت چهار همسويي از طرف استاد ريكي مي باشد (اين همسويي ارتعاش کارآموزان را تنظيم مي كند و بنابراين انرژي بيشتري      مي تواند در بدن جريان پيدا كند). شرکت کنندگان در این دوره آموزشی همچنين در مورد وضعيتهاي دست در تمام قسمتهاي بدن درسهايي را فرامي گيرند.بعد از دریافت اولين مرحله آموزش ، فرد قادر خواهد بود تا پس از طی یک دوره ۲۱ روزه پاکسازی ذهن و جسم  ، به خود، بستگان و دوستانش ريكي بدهد .

كلاس مرحله دوم ريكي نيز یک روز طول مي كشد و براي افرادي كه حداقل  ۲۱ روز تا بطور ایده آل دو ماه از كلاس مرحله اول آنها گذشته است و به تاثیر ریکی در رشد و تحول خود و اطرافیان ایمان آورده و مشتاق ادامه راه می باشند، قابل استفاده خواهد بود .در اين مرحله، کارآموزان با فراگیری “نمادهای ریکی” ياد مي گيرند كه چگونه میزان انرژي دستان خود را به یکباره چندین برابر نمایند،عمق تاثیر ریکی را افزایش دهند ، به پاکسازی روانی و انرژتیک مکانهای کار و زندگی اقدام کنند ،  به مكانهاي دور  براي فاميل و دوستان و بیماران انرژي شفابخش را ارسال نمایند (شفا از راه دور). آنان همچنين ياد مي گيرند كه چگونه با ضمير نا خود آگاه خود و ديگران و کل جهان هستی ارتباط موثرتری برقرار كنند.

كلاس مرحله سوم برای کسانی برگزار می گردد که مصمم هستند راه شفابخشی معنوی و تمرینات فردی را با جدیت و توان بیشتر انجام دهند. در این مرحله نمادهای پیشرفته تری جهت رشد آگاهی و افزایش عمق تاثیر درمانها آموخته می شود . همچنین مراقبه پیشرفته ریکی ، جراحی در سطح انرژی و کار با شبکه کریستالی کوارتز به شرکت کنندگان آموزش داده می شود.

 مرحله نهائی ریکی (استادي ريكي) تنها ویژه معدود افرادی است که با  انضباط، انجام مداوم تمرینات فردی و درمانهای ریکی بر روی سایرین و تحقیق و مطالعه در مورد این رشته ،شایستگی خود را برای دریافت این مرحله پر اهمیت به اثبات رسانیده باشند و تنها براي كساني كه حداقل يكسال از مرحله سوم ريكي آنها گذشته است قابل استفاده مي باشد.كساني كه در اين مرحله آموزش مي بينند طی یک دوره همراهی با استاد و همکاری و کارآموزی در برگزاری کلاسهای ریکی ، به تدریج شرايط لازم را براي آموزش دادن ريكي به ديگران كسب مي كنند و براي پذيرش تعهد آموزش صحیح و کامل آموخته های خود به دیگران ،آماده می گردند.

میزان تاثیر ریکی در بهبود سلامت افراد تا چه حد است؟

تجربیات متعدد درمانگران ریکی و افرادی که دریافت کننده انرژی ریکی بوده اند  در سراسر جهان  ، گویای این واقعیت است که ریکی ظرف مدت چند دقیقه موجب آرامش عمیق و سریع ، رهائی الگوهای فکری نا متعادل ، احساس شادابی و سرزندگی ،رفع خستگی ، تمایل به ابراز احساسات سرکوب شده درونی نظیر بغض و گریه (و متعاقب آن احساس سبکی) ، احساس رهائی ، وانهادگی و کاهش درد می گردد و همراه بودن آن چه به صورت تمرینات روزانه خود درمانی و چه بصورت دریافت ریکی از کانال (درمانگر) ریکی ، موجب آرامش پایدار ، بهبود روابط بین فرد و اطرافیان ، افزایش ایمان به خداوند و تسلیم به مشیت الهی و قوانین طبیعت ، تحریک نیروی عشق انسانی و منبع عظیم شفا در درون انسان می شود. .

 تاثیر ریکی بر انسان ، تاثیری کل نگر و همه جانبه است.بدین معنا که نه تنها بر جسم ، بلکه بر ذهن و روان و احساسات و روح بشر نیز تاثیر گذار است. ریکی نه تنها شیوه ای از شفای طبیعی ، که مهمتر ا زآن ، راهی برای شناخت عمیقتر خویش و جهان هستی برای نزدیکتر شدن به خداوند است.

 با استناد به صدها و بلکه هزاران تجربه و نمونه بارز در سراسر جهان ، ریکی بدون دخالت در آموزه های دینی انسانها، باورهای دینی مردم دنیا را در چند دهه گذشته قویتر نموده است و علیرغم ساده بودن آموزه هایش ، انسان را به سوی تعادل،تواضع ، آرامش و زندگی باتکیه بر نیروی لایزال عشق الهی رهنمون می گردد و انسان بی پشتوانه و بیمار را به انسانی سالم و متعادل ، با ایمان و پذیرای هر دین و آئین آسمانی که دارد بدل       می کند.

        

           در درمان با شیوه ریکی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

ريكي براي هر مشكل سلامتي به عنوان درمان مقدماتي پيشنهاد نمي شود و ترجيحا درمان متمم و مکمل براي اقدامات پزشکی رایج و معالجات قبلي كه انجام شده است مي باشد
ريكي براي درمان شكستگي استخوان ؛ دردهاي حاد يا هر وضعيتي كه كمكهاي فوري را طلب مي كند به عنوان تنها درمان پيشنهاد نمي شود بلکه بهتر است به موازات مراجعه به پزشک انجام گیرد .يك درمانگر ريكي متعهد و راستین ، به هيچ عنوان بيمار خود را از جستجوي پزشک براي درمان دلسرد نمي كند.

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Tai-Chi-Meditation-Form370525-yoga-modi